DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 09.09.2015 11:43:37 

Obecní info

Obecniinfo Vás vítá a začíná

Obecní info Vás vítá a začíná…
Ing. Emil Vaníček, exstarosta

Tak je po volbách do obecních zastupitelstev. Do zastupitelstva obce kandidovalo 20 občanů z 385 volících obyvatel, „křesel“ v zastupitelstvu je sedm.
Volby skončily jednoznačným vítězstvím sdružení pro obec, které získalo 5 mandátů (Hrabička, Kudrna, Naručička, Špacír a Tesařík), 2 místa v zastupitelstvu obsadilo sdružení nezávislých kandidátů obce (Snažílek a Tichá). Tedy obdobně jako před čtyřmi roky, kdy bylo 5 míst pro SNKo a 2 pro KSČM. Komunisté tentokrát neuspěli a jsou po téměř padesáti letech bez možnosti ovlivňovat život v obci. Naopak, ze sdružení pro obec jsou čtyři noví zastupitelé, kteří pochází ze selských rodin. Co to bude znamenat, uvidíme. Pátý zastupitel za sdružení pro obec  je bývalý komunista Hrabička. Kandidoval také již před čtyřmi roky, a i když byl v čele kandidátky ČSSD, naprosto propadl. Dostal pouhých 38 hlasů. Tentokrát se svezl a už se poveze. Snížil se věkový průměr zastupitelů z necelých 47 před čtyřmi roky na dnešních 42 let. Nejmladšímu  zastupiteli je 34, nejstaršímu 59 roků.  Ačkoliv vzdělanost obecně roste, nové zastupitelstvo je na tom oproti předchozímu lehce opačně. A to je výsledek určitě nešťastný vzhladem k tomu, jaké poslání dnes zastupitelstvo má. Ještě poznámka ke komunistům. V prvních volbách po obnovení obce v roce 1995 nepodali včas kandidátku a měli být ze hry již tehdy. Pod doznívajícím heslem "nebudeme jako oni" se to přes loajálního úředníka zařídilo a velení obce se ujal starosta - opět komunista. 

Výsledek voleb trochu překvapil, když vítězné sdružení pro obec svůj volební program prezentovalo frázemi shodnými s hesly z období budování rozvinutého socialismu…

Ustavující zasedání nově zvoleného zastupitelstva, které svolává odstupující starosta, proběhlo tak poklidně a hlavně rychle, že než si účastníci stačili otevřít Matonnku, byl konec. Dokonce ani nezaznělo, zda starosta nebo místostarosta budou uvolněni či neuvolněni, což je podstatné k odsouhlasení.  Návrh na starostu obce Špacíra a jeho volba  byla jednomyslná, stejně tak volba  Tesaříka místostarostou. Toto jméno se vyskytuje v zastupitelstvu novodobých dějin obce již v letech 1995 až 1998, a jak říkají pamětníci, „žádná sláva to nebyla“. Pokud jde o nového starostu, mezi vrstevníky zvaného Zbynďa, pohled do publikace o obci za léta 1104 – 2004 říká, že jméno Špacír v čele obce je oblíbené za každého režimu, dá se říct, že je to pro občany  přímo miláček. Posuďte sami: 1930-1945 1. republika a fašismus Hitlera, 1975-1979 komunistická totalita, 1995-2002 období po „sametové revoluci“ a znovuobnovení obce. Je to víc než zajímavé, neboť posledně jmenované období se jasně vyznačovalo „malou domů“ majetku obce ke Špacírům a kauza „prošustrovaných“ lesů je víc než známá.

Po čtrnácti dnech zasedá zastupitelstvo znovu a zabývá se, v souladu se zákonem o obcích, se zřízením kontrolního a finančního výboru a kulturní komise. Zůstává vše při starém, oproti předcházejícímu zastupitelstvu se ve složení výborů nic nemění, jen v kontrolním výboru se objevuje nové jméno Všetička. Ten byl nešťastný, že se nestal zastupitelem, a když on tak moc toužil po funkci, přihrál mu starosta alespoň malou náplastičku na bolavou dušičku. Jedna významná změna vzhledem k novému složení zastupitelstva ale nastává.  Předsedou kulturní komise je zastupitel Kudrna, a tak se můžeme těšit, jak tu zkomírající  kulturu v souladu s předvolebními sliby „rozjede“ Jestli to bude obdobné, jako když Kudrna velel hasičům a oni se rozpadali a rozpadali, až se rozpadli úplně, tak to si za čtyři roky moc kulturních zážitků neužijeme.
Rozdáním funkcí na tomto zastupitelstvu nastává určitě velký problém. Na předvolebně nejangažovanějšího zastupitele Hrabičku nezbyla funkce a to je malér. Již dnes můžeme předvídat, jak to dopadne, protože se nabízí hned několik řešení. Nebudeme tady napovídat a počkáme si, jak tohle Špacír  šalamounsky vyřeší…

Další část jednání zastupitelstva byla věnována přípravě na zimní údržbu, a jak bylo možné vyposlouchat, na tomhle si chce udělat kariéru zastupitel Hrabička. Smlouva s „JéZéDé“ na zimní údržbu (čímž je myšleno prohrnování sněhu) je podepsaná, zbývá zakoupit, zprovoznit a vyzkoušet rozmetadlo granulovaných hnojiv pro posyp a bude vše OK.
Z dalšího jednání, kdy byla řeč o kanalizaci na Hřebci, vyplynulo, že místostarosta Tesařík má problémy s matematikou při počítání kanalizačních odboček. Spojenými silami se to po chvíli přece jen podařilo a starosta Špacír mohl říct něco k prodeji rozvodu plynu po obci, i když ne zas tolik, aby tomu někdo rozuměl. Pro jistotu byli všichni pro a k této problematice se sejdou ještě jednou do konce měsíce. Když to bude zapotřebí, třeba i v šest ráno... Nebude to problém, pozvánka se zašle „mejlíkem“, ale když náhlé ticho nabízí otázku, jestli mají vůbec všichni zastupitelé možnost připojení k internetu, zasedání raději končí.

Do Vánoc zasedá zastupitelstvo ještě dvakrát. V tom listopadovém jde o hodně, tedy o měsíční odměny. Starosta to má za deset, což odpovídá přibližně 75 hodinám měsíční práce pro obec. Při  snížení úředních hodin ze čtyř na jednu a půl týdně a přesunutí řady úkolů obecního úřadu na jiné jde o slušné všimné. Místostarosta přibližně s poloviční částkou to bude mít na čas trochu náročnější – má totiž na starosti investiční výstavbu. Na minimální zákonné odměně 380 brutto zůstávají zastupitelé Hrabička a Naručička, i když prvně jmenovaný určitě ne nadlouho.
Dále zastupitelstvo schválilo pronájem kulturního domu pro zkoušky hudebních skupin, projednalo návrh rozpočtu na rok 2007 a opět se zabývalo prodejem plynovodu bez nějakého závěru.
Vzalo na vědomí investiční program na další roky, aniž jsme se něco podstatného o tom dověděli. Zde se sluší poznamenat, že většina obcí, které mají již základní potřeby vybudovány, se vrhá na nejnákladnější akci a tou je odvod a likvidace splaškových vod. Jde o velmi nepopulární, ale nevyhnutelný úkol a k jeho splnění by mělo směřovat hlavní úsilí v současné i příští době – zajistit peníze na vyprojektování nové kanalizace včetně čistírny, případně jiného řešení, a celou akci postupně připravit až do úrovně stavebního povolení a realizace.
Z toho je jasné, že jakékoliv úpravy kanalizace a místních komunikací mimo případných havárií jsou pro nejbližší období vyhazováním peněz daňových poplatníků.

Prosincové zasedání naplnilo naši dřívější předpověď a zřídilo pro Hrabičku zbytečnou a  svou náplní nepřijatelnou správní a majetkovou komisi. Komise dostala do vínku úkoly výkonného orgánu, které jsou povinností starosty a obecního úřadu a v žádném případě iniciativního a poradního orgánu zastupitelstva, tedy komise. Nikdo tomu moc nebo vůbec nerozumí, tak proč nesmysl neschválit?
Zastupitelstvo pak ještě projednalo bez konkrétního závěru několik bodů (=dorazíme to příště), jako např. žádost o změnu územního plánu pana Bláhového a návrh smlouvy na svoz odpadu s jinou firmou než dosud. Zřejmě do roka a do dne změníme svozovou firmu.
Také zazněla poznámka, že stížnost na hluk z létání modelů letadel je po přezkoumání neopodstatněná. Ona už ani žádná nebude, když největší stěžovatel má nyní zastupitele v rodině a ten si moc dovolovat nesmí a určitě nebude.
Ještě zazněl dotaz zastupitele Snažílka na možnost pokračování úpravy stráně pro zimní radovánky malých dětí. Je to zbytečné, každý si přece někam jezdí, dověděl se na vysvětlenou.