DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 09.09.2015 11:43:37 

Obecní info

Usínající obec

Usínající obec

 

Ano, je tomu tak. Řeč je o naší vísce s více než devítisetletou historií. Obecníinfo, které se obecním děním zabývalo a reagovalo na skoupou informaci ze zveřejněných usnesení zastupitelstva, se také odmlčelo. Nic moc se totiž od podzimních voleb neděje, ani zastupitelstvo se již v tradičních měsíčních intervalech neschází.

 

To ovšem není v rozporu se zákonem, i když v pravidelných zasedáních, v posledním období pouhých pětiminutovkách, byl jistý pořádek. Zastupitelstvo zasedá tedy méně často, což tak nevadí, ale k porušování zákona dochází nezveřejněním jeho usnesení na elektronické úřední desce. V jejím záhlaví se píše: „Zákon ukládá povinné zveřejňování vybraných informací,“ mezi něž usnesení určitě patří.

 

Internetové stránky obce, které patřily donedávna  k nejmizernějším v širokém okolí, doznaly určité vizuální vylepšení. Avšak jejich obsah se moc nezlepšil, pouze převzal chudobu těch předešlých. Lze to ukázat na příkladu zmíněného usnesení. Občan si může přečíst poslední verzi 6/2010 ze září loňského roku, následuje spánek a probuzení následuje až  v podobě usnesení 3/2011 z července letos. Z této skutečnosti se logicky vnucuje domněnka, že nejde o šlendrián, ale snad o záměr?

 

V době, kdy „chybí“ usnesení, byla na programu jednání zastupitelstva změna územního plánu a s tím spojená kauza zástavby severovýchodní strany ulice Na Hřebci. Naposled jsme o ní psali v příspěvku „Janča chce stavět“. Tentokrát přišel starosta Špacír s malůvkou na zastavění zmíněné plochy  jedenácti rodinnými domy za předpokladu, že všech šest vlastníků své pozemky odprodá a vzniklý prostor se podělí jedenácti. Ovšem tahle varianta, což starosta dobře ví, je s určitostí neprůchodná. Nepochybně žádných jedenáct stavebních míst nevznikne, snad tři, aby Janča a nově také Anča mohly stavět, samozřejmě na svých pozemcích, žádné dělení. Proto projednávání změny územního plánu musí běžet dál, ačkoliv ostatní vlastníci prodat stavební pozemky nechtějí a stavět zatím také ne.

Poněkud větší rozruch způsobil loni v září požadavek zastupitelů, aby jako podíl na vybudovaných inženýrských sítích uhradil každý vlastník dotčených pozemků obci částku něco přes 100 tis. Kč (60 Kč/m2). Zajímavé na tom je a nikdo neumí vysvětlit, proč Janča alias místostarosta Tesařík nemají platit nic, jak zastupitelé hravě schválili. I celá tato záležitost placení zatím lehce spinká…

Vraťme se ještě k internetovým stránkám. Svými „aktuálními“ zprávami z loňského podzimu

a dál skoro nic dokazují, jak dění v obci skomírá. Člověku musí přijít líto, když čte Horácovy noviny s nabídkou obrovského množství akcí ve městech a hlavně na vesnicích. U nás nic, starosta, jako celých pět let, nemá na dění v obci čas. Rozsah jeho mimoobecních aktivit to potvrzuje. Také nevíme, jestli máme po loňských volbách nějakou kulturní komisi, nikde jsme nenašli zmínku o jejím zřízení, natož o nějaké činnosti.

 

Stejnou měrou upadá obecní plátek Zpravodaj, který od samého počátku vydávání zprávami moc nehýřil. Nyní, jak říkají občané, už v něm není skoro co číst a měl by nést vystižnější název Historický zpravodaj. Potištěného papíru poměrně dost, o životě obce, plánech a záměrech, co nás čeká a nemine, vybraných firmách, výběrových řízeních, termínech a financích, vizích na x let dopředu, nic. Fráze typu „plánujeme další investice“, kterými nás starosta krmí, aniž by napsal cokoliv konkrétního, už nikoho neoslní. Zvlášť úzkostlivě se starosta vyhýbá, „jak čert kříži,“ jakékoliv zmínce o financích a finančním hospodaření obce. Ze stránek Zpravodaje se tak čtenář nedoví nic o rozpočtu obce, s jakou částkou se hospodaří a za co se během roku utrácí. Například občané ani neví, že nová mateřská škola stála celých osmnáct milionů…

Nemáme nic proti paní kronikářce, která ve Zpravodaji zveřejňuje své badatelské statě, přesto jejich vydání v ucelené publikaci pro užší okruh čtenářů by určitě bylo vhodnějším řešením.

 

Závěrem zmínka o ukončení stavby chodníku k nákupnímu centru. O možnosti jeho realizace se začalo hovořit již v roce 2003, kdy rakouský investor začal s přípravou stavby centra a přislíbil v rámci této investice tehdejšímu vedení obce pořízení chodníku. Proto byla provedena změna územního plánu a také zpracován projekt. Pak došlo k pozastavení stavební činnosti a po jejím obnovení byl smluvně stanoven termín ukončení stavby chodníku na konec roku 2008. Nepodařilo se a Zpravodaj ústy starosty hlásal o zrealizování během jarního období příštího roku. Zase se nestihlo a další informace sdělovala možnost začít se stavbou do konce roku 2009. Výsledek této obrovské (ne)iniciativy starosty nyní známe – srpen 2011- a máme konečně chodník. 

 

Září 2011