DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 09.09.2015 11:43:37 

Obecní info

Inventura demokracie

Inventura demokracie

 

Blížící se léto, čas prázdnin a dovolených, nám nabízí věnovat se tentokrát nějakému odlehčenému tématu, např. problému globálního oteplování s Klausem. Ale copak to jde?

 

Studenti, zase ti studenti, jako před dvaceti či padesáti lety, tentokrát vydali výzvu k dvacátému výročí 17. listopadu 1989 INVENTURA polistopadové DEMOKRACIE.

Jejím cílem je ohlédnout se za uplynulým obdobím a přemýšlet o tom, jaká by měla být demokracie v ČR, kam se vydat dál.

Je mnoho věcí, které volají po změně. Studenti hodlají řešit celostátní témata, jako je odstranění imunity poslanců aj., trápící a otravující většinu obyvatel země. Nechme jim tuto jejich iniciativu a pokusme se udělat inventuru demokracie, tady, dole, kde žijeme.

 

 O nesmyslnosti současného systému přidělování dotací jsme psali posledně. Oč jednodušší

 a spravedlivější by bylo rozdělování evropských či alespoň národních peněz (dnešních dotací) obdobným způsobem, jakým se obcím do rozpočtů přidělují peníze z výběru daní. Obce by věděly, s čím mohou počítat, o kolik se jim navýší rozpočet, do jakých investic se pustit (třeba s úvěrem). Odpadly by zbytečné žádosti, vypracování projektů, které se nerealizují, stovky nepotřebných úředníků, lobisté se stanou nezaměstnanými a hlavně zmizí živná půda pro korupci. Utopie?

Třeba ne tak vzdálená. Sdružení Starostové a nezávislí nabývá na síle a do voleb je ještě rok..

 

Mimo to se nebudou konat nepotřebné akce, které se realizují jen proto, že „jsou na to peníze“, které nám nejprve někdo sebral jako daně a nyní je vrací v podobě dotací.

Třebíčkov např. vybuduje na střechách budov solární, fotovoltaické elektrárny a vyrobenou elektřinu bude prodávat ČEZu, naše dědina, mimo další nesmyslné investice, postaví novou mateřskou školu o stejné kapacitě, jako je ta stávající. Snad s tím rozdílem, že zde vznikne i nový byteček. Když jsou na to peníze… Tu dnešní MŠ rozšiřujeme s požehnáním zastupitelstva z 25 na 27 žáčků, ačkoli těch „domácích“ máme pouze osmnáct a po prázdninách bude i méně. Přestože víme, jak každým zvýšením počtu nutně klesá péče a kvalita předškolní přípravy.

 

Zkusme nyní započít s inventurou demokracie na úrovni naší vymyšlené vísky. Demokracii zajisté máme, alespoň podle ústavy a zákonů určitě. A ve skutečnosti? Lidé si na ni nějak nechtějí zvyknout. Jdou sice jedenkrát za čtyři roky k obecním volbám, ale to je vše. Účast na jednáních zastupitelstva je téměř nulová, účast ve výborech a komisích formální, bez činnosti. Kontrolní výbor s předsedou Novakovem zasedl poprvé po třech letech (honem, honem před auditem). Výsledek je neveřejný, říká paní účetní, která bdí nad tím, aby i vše ostatní, co starosta označí za neveřejné, zůstalo utajeno. Tedy žádná demokracie, lidovláda, s maximální přímou účastí občanů na řízení a správě, ale totalitní praktiky novodobých rádoby mocných,

zase nedotknutelných.

Proč jsou neustále nějaké tajnosti s písemnostmi obecního úřadu, když máme přece zákon

o svobodném přístupu k informacím. Povinnost předávat informace zastupitelům mají zaměstnanci obecního úřadu dokonce přímo ze zákona o obcích.

 

Lidé se zajímají třeba o to, jak je to s pořádáním poutních zábav od pátku do neděle, kdo je vlastně u které akce pořadatel a jak je to s příjmy a výdaji. Jisté jsou výdaje, a to za hudby, které platí obec. S příjmy ze vstupného, za vyhrávku po obci a se ziskem z občerstvení po tři dny je to složitější a vše zahaleno tajemstvím. Pro zajímavost je třeba uvést, že v této době je dosahovaný čistý výtěžek ze slušně navštívené zábavy s tombolou až 20 tisíc Kč.

Neprůhlednost a nejasnosti kolem pořádaných akcí jsou často příčinou mizerné návštěvnosti. Přitom není nic snazšího, než vše řádně zveřejněním vysvětlit, třeba na stránkách Zpravodaje, obecního plátku, který, kromě oficiálností, moc zpravodajství nepřináší. Chystá se ale jeho vylepšení, alespoň pokud jde o uveřejňované fotografie. Obec pro to zakoupila nový fotoaparát, hnedle za 20 tisíc, jeden z nejdražších, co na trhu jsou.

 

Je toho ještě dost, o čem by bylo třeba psát v souvislosti s inventurou demokracie. Ano, alespoň psát a psát, když už jiná možnost zatím není. Tak zase příště.

 

Snímky, které závěrem nabízíme, nejsou z nejkvalitnějšího přístroje, přesto ukazují, jak je

někdy pod svícnem největší tma aneb přehlídka polních plevelů uprostřed obce a jaká krása je naopak mnohdy okolo nás.

 

Hezké léto.

 

20.6.2009